Andet spilgodt

Interview med spilindkøberen

today15. december 2023

Background

Interview med Tine om tankerne bag spilbiblioteket

Hjertet af Aarhus Brætspilsfestival er vores veludbyggede og evigt omskiftelige Spilbibliotek. Her har du underholdning til hele weekenden, og du får chancen for at spille brætspil, du ikke nødvendigvis spiller hver dag.

Mange af jer kender sikkert Tine, der er forperson i Aarhus Brætspilsfestival og ansvarlig for indkøb af brætspil til spilbiblioteket.

Jeg har stillet hende nogle spørgsmål om processen og tankerne bag:

 

Hvad er filosofien bag opbygningen af spilbiblioteket?

Tine: “Vi har forsøgt at skabe et brætspilsbibliotek, der er fyldt med en blanding af klassikere og nye, spændende titler. Og så bruger jeg en del energi på at sørge for, at vi har et stærkt og virkelig anderledes udvalg af børnespil.”

 

Hvad går du efter, når du skal købe nye spil?

Tine: “Alle børneudgaver af ‘voksenspil’ – f.eks. My Lil’ Everdell og My Little Scythe – er instant buys. Udfordringen ligger i at få skabt et udvalg, der både rummer det lettilgængelige og noget til de ‘tunge drenge’.

Generelt styrer jeg udenom det ultra-mainstream, som f.eks. Hint, Uno og Trivial Pursuit med en filosofi om, at det behøver folk ikke at komme på brætspilsfestival for at prøve.

De meget tunge krigsspil, f.eks. fra GTM, er heller ikke noget jeg køber ind til biblioteket. Erfaringen er, at de fleste, der spiller den slags enten har dedikerede grupper til det eller simpelthen selv medbringer dem på festivalen.

Kampagnespil, roll’n’writes og udvidelser er enormt svære at holde styr på, så for vores egen skyld minimerer jeg det i biblioteket.”

 

Hvad har overrasket dig mest i forhold til hvilke spil der bliver udlånt hyppigt under festivalen?

Tine: “Hvert år laver vi statistik på, hvad der er blevet udlånt, og hvis et spil har ligget stille i to år, så ryger det til salg nede i kiosken, så vi kan få plads til nye titler.

Og hvert år bliver jeg overrasket over at megafjollede titler som f.eks. Can’t Catch Harry bliver ved med at blive udlånt. Men sidst på aftenen skal folk jo have lidt fis og ballade.”

 

Hvilke spil glæder du dig mest til at introducere på festivalen i 2024?

Tine: “Jeg gør alt, hvad jeg kan for at lægge ørerne på vandrørene i løbet af året og fornemme, hvilke spil folk er begejstrede over og hvor hypen er. Min erfaring som indkøber i Games kommer til stor gavn der og så er jeg på Spiel hvert år, hvor der udgives ekstremt mange titler. Det er et rigtig godt sted at mærke hvad der rører sig.

I år er jeg selv ret begejstret for det lille spil Forest Shuffle, samt Vladimir Suchys nye Excavation. Yderligere virker det lille samarbejdsspil Fly Team til at være et perfekt festivalspil.”

 

Ses vi i Aarhus til Brætspilsfestival d. 1.-3. marts?

Selvfølgelig gør vi det!

Written by: Ann Bjerregaard


Tidligere nyhed


Lignende nyheder



NYHEDSBREV

Vær blandt de første til at modtage opdateringer om billetsalg, program og meget mere.

Jeg giver hermed samtykke til at Aarhus Brætspilsfestival må kontakte mig på mail med information og markedsføring om festivalen. Jeg accepterer desuden at Aarhus Brætspilsfestival måler på åbnings- og klikaktivitet og kan bruge dette til at målrette deres kommunikation. Du kan til enhver tid afmelde dig igen vha. linket i bunden af vores mails.